niedziela, 23 września 2018

Papier z klasą, czyli o rodzajach papieru


Papier z klasą, czyli o rodzajach papieru

Zaproszenia ślubne potrafią spędzać sen z oczu narzeczonych, którzy chcą przecież, by były najpiękniejsze i wyjątkowe. Także za sprawą materiałów, które użyte są do ich stworzenia.
 A podstawowym tworzywem jest oczywiście papier. Jeśli ktoś myśli, że każdy jest taki sam, to znajduje się w olbrzymim błędzie, gdyż papier papierowi nierówny.

Gramatura

Pierwszym podstawowym wyróżnikiem papieru jest jego gramatura, czyli waga (w gramach) na metr kwadratowy. Papiery zwykle używane w biurze mają gramaturę 80-100. Papier maszynowy jest cieńszy i ma gramaturę około 60. Papiery ozdobne to te o gramaturze 200 i wyższej. To właśnie ta ostatnia kategoria nadaje się do zaproszeń – są eleganckie i grube, a więc trwałe. My używamy w Naszych zaproszeniach te o gramaturze 350 gr.

Wykończenie powierzchni

Jeśli chodzi o papiery gładkie, w których strukturę nie ingerujemy, mamy kilka możliwości wykończenia ich powierzchni. Jeśli więc nie chcemy użyć papieru niepowlekanego, oto jakie są najpopularniejsze opcje.

Papiery kredowane to powlekane arkusze, kojarzące się z połyskliwą powierzchnią. Tak naprawdę jednak, te o wysokim połysku nadają się do ulotek i plakatów. Przy drukowaniu zaproszeń użyjemy papieru kredowanego matowego lub satynowego. Nie ma on widocznego połysku, ale jego powierzchnia ma eleganckie, lekko opalizujące wykończenie o przyjemnej fakturze i ładnym odcieniu bieli (jeśli chodzi o papier niebarwiony).

Inną sposobem wykończenia powierzchni jest barwienie lub metalizowanie. Takie papiery są oryginalnym, nietuzinkowym sposobem na zaakcentowanie unikalności zaproszenia. Wystarczy lekkie wybarwienie papieru użytego do wydrukowania zaproszenia i stworzenia koperty, by każdy, kto je znajdzie w skrzynce wiedział, że to nie jest codzienna korespondencja.

Struktura papieru

Grubszy papier o wyższej gramaturze nadaje się do przetłoczeń. Popularne wzory to skóra, kratka, tkanina i prążek. Oczywiście możliwości jest bez liku i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Delikatne lub mniej subtelne tłoczenia, poza aspektem wizualnym, posiadają także walory dotykowe – takie zaproszenia zupełnie inaczej trzyma się w dłoni, pozwalają poczuć swoją wagę i fakturę. Te papiery da się odróżnić z zamkniętymi oczami – dosłownie! To zupełnie coś innego niż papier, którego używamy na co dzień, a przecież właśnie o to chodzi.

Kalki

Zupełnie innym kierunkiem są kalki, dzięki którym możemy nadać zaproszeniu głębi. Przezroczyste, półprzezroczyste lub mleczno-kremowe cienkie arkusiki, na których możemy drukować informacje, a potem umieścić wewnątrz niewielkiego folderu. To ostatni krzyk mody w świecie zaproszeń.

Papier czerpany

Wyjątkowy, ręcznie robiony papier, wyłącznie na wyjątkowe okazje, to papier czerpany. Wytwarzany jest z masy celulozowej w procesie produkcyjnym umożliwiającym dodanie fragmentów roślin (drobnych listków i kwiatów). Jego gramatura zależy od stopnia rozdrobnienia masy. Jest to produkt używany niemal wyłącznie w celach ozdobnych, w pełni ekologiczny i świetnie nadający się na ekskluzywne zaproszenia ślubne.

3 komentarze:

 1. Aktualnie zastanawiamy się z narzeczoną gdzie będzie najlepiej zorganizować wesele. Mysleliśmy i tym aby wynająć jakiś tego typu https://www.vitabri.pl/galeria-zdjec namiot bankietowy i zorganizować przyjęcie w plenerze. Powiedzcie mi czy waszym zdaniem to dobre rozwiązanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba nie.. Dobrą wróżką w Polsce jest Alicja
  wróżbę online można zamówić szybko i bezpiecznie na stronie wróżki online
  Wykonuje również rytualy miłosne, naprawe zwiazku i powrót osoby na której nam zależy.
  Ja zawsze zamawiam na stronie http://wrozkaalicja.pl

  OdpowiedzUsuń