czwartek, 30 sierpnia 2018

Czy koperta ma znaczenie?


Przygotowywanie i wysyłanie zaproszeń ślubnych to czynność, która wymaga staranności. Nawet jeśli zaproszenia nie są kaligrafowane ręcznie, powinny być szczegółowo przemyślane i wykonane. Wiele osób, stając przed tym zadaniem, nie jest w stanie podjąć decyzji co do ich wyglądu, kroju czcionki, rodzaju papieru, stylistyki oraz dodatków.
Zdarza się, że po przebrnięciu przez proces decyzyjny i dobraniu tego wszystkiego okazuje się, że brak jeszcze odpowiedniej koperty. 
Wtedy następuje pytanie: Czy koperta w ogóle jest taka ważna? Otóż jest!

Dlaczego koperta jest ważna?

Koperta w przypadku zaproszenia stanowi jego integralną część. Każde musi być wysłane lub wręczone w kopercie, a zatem istotne jest, by była ona dobrana odpowiednio do stylu zaproszenia. Czasem jest to dosyć proste, ale potrafi też nastręczać trudności. Pamiętajmy jednak, że goście, którzy otrzymają inwitację na tak ważne dla nas wydarzenie, lubią być traktowani ze szczególną troską. Chcemy pokazać im, jak istotnym jest dla nas fakt, by przybyli w Wielki Dzień na uroczystość. Skoro w kopercie znajduje się piękne dzieło sztuki, to i samo jego opakowanie musi być właściwe.

Style kopert jak style zaproszeń

Oczywiście styl koperty musi pokrywać się z duchem zawartości. A zatem, jeśli samo zaproszenie jest delikatne, zwiewne, ulotne, napisane ozdobną, filigranową czcionką, to i koperta powinna być delikatna i zaadresowana takim krojem pisma. Jeśli natomiast preferujemy styl nowoczesny, krzykliwy, to zapakujemy zaproszenie w opakowanie o takich właśnie walorach.

Najprostsze dopasowanie

Najprościej dopasujemy kopertę do zaproszenia ślubnego za sprawą barwy lub wytłoczeń. Jeśli karteczka z informacją o miejscu i godzinie ślubu jest w jakimś charakterystycznym kolorze, sprawdzi się koperta o takim samym odcieniu. Jeśli zaproszenie ma przetłoczenie lub zaokrąglone w szczególny sposób narożniki, to i jego opakowanie powinno takie mieć. Stawianie na prostotę sprawdza się doskonale, gdy wiele zaproszeń wysyłamy pocztą i chodzi o czytelność adresu, z jednoczesnym upewnieniem się, że goście od razu zorientują się co jest w kopercie.

Moda na styl EKO

Zaproszenia w stylu ekologicznym wymagają takich właśnie kopert. Tutaj doskonale sprawdzi się szary papier pakowy, który dodatkowo możemy ozdobić, wiążąc na nim kokardkę z konopnego sznurka. To z pewnością będzie stanowić ciekawy akcent. Taka koperta pasuje także do zaproszeń zdobionych kwiatowym motywem (jeśli nie chcemy stosować koperty dopasowanej, białej, z wizerunkiem listka lub kwiatuszka).


Biała, zwykła koperta

A co z najzwyklejszą, tradycyjną białą kopertą? Czy ona nie ma zastosowania w przypadku zaproszeń ślubnych?
Oczywiście, że ma! I to w kilku przypadkach.
Pierwszym z nich jest ślub oszczędny (opcja często wybierana przez studentów) – skromne wesele, zaproszenia najprostsze z możliwych, a więc i koperty zwyczajne. Model ekonomiczny wbrew pozorom nie jest wcale niespotykany i może stanowić ciekawą odmianę (popularną także wśród hipsterów, ludzi odżegnujących się od mainstreamu).
Innym przypadkiem, w którym biała koperta dobrze się sprawdzi, jest konieczność wysłania pocztą zaproszeń, które są na to zbyt ozdobne. Jeśli zapakujemy je w kopertę z doklejonym serduszkiem, koronką i sztucznym kwiatkiem, musimy umieścić je w dodatkowym opakowaniu, by wysłać pocztą. I tutaj z pomocą przyjdzie biała koperta. Nie zapominajmy więc i o niej.
Biała koperta nie jest taka zwykła na jaką wygląda - zawsze można ozdobić ją kolorowym wnętrzem pasującym graficznie do zaproszenia. jest to bardzo mały zabieg a bardzo efektowny.
Można również zrobić okrągły otwór w kopercie na brzegu żeby zrobić miejsce dla wstążki która przewiązuje zaproszenie i wtedy także biała koperta zyskuje na walorach wizualnych.


Źródła zdjęć w poście:

1 komentarz:

  1. Koperta z pewnością ma duży wpływ na całokształt zaproszenia. Polecam zrobienie m.in stempli, które możesz zamówić na http://www.stampler.pl/ :) Możesz wybrać kolor, wzór i treść.

    Polecam! Stempelki u mnie sprawdziły się na kopertach :)

    OdpowiedzUsuń