niedziela, 26 czerwca 2016

Koszty ślubu i wesela w Polsce

Koszty ślubu i wesela w Polsce


Dzień ślubu jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych dni w życiu młodej pary. Przyjęcie weselne natomiast jest tą najdroższą imprezą, na którą państwo młodzi przeznaczają kolosalne sumy. Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, które zorganizowała Grupa Portali Weselnych pokazuje, co i w jakim regionie kraju jest najdroższe, a także gdzie szukać oszczędności. W badaniu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski, które brały ślub w 2015 roku.

Wydatki na ślub stale rosną. W porównaniu do 2014 roku, w 2015 ponad dwukrotnie (z 3 do 7,5%) wzrosła liczba uroczystości, na którą para młoda przeznaczyła ponad 60 000 złotych. Na koszty związane ze ślubem i weselem ma wpływ przede wszystkim miejsce zamieszkania, choć i wiek nie pozostaje bez znaczenia. I tak kwotę 60 tys. złotych na swoje wesele przeznaczyły osoby w wieku od 21 do 24 lat, mieszkające w miastach o liczbie mieszkańców do 50 000. Najczęściej jednak na ślub przeznacza się 20-40 tys. złotych.Ślubne wydatki Polaków
Ceremonia w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego też ma swoją cenę. Średnio wacha się ona w granicach 400-600 złotych. W niektórych miejscach pary płaciły jednak za mszę ponad 1000 złotych. Najdroższe okazały się śluby w województwie mazowieckim, gdzie taki koszt poniosło ponad 31% par. Najtańsze ceremonie odbywają się w województwie małopolskim.

Każda panna młoda chce wyglądać tego dnia nadzwyczajnie, co nie może się udać bez szykownej sukni ślubnej. Dlatego też na ten cel przeznaczane jest średnio 2-4 tys. złotych. Na cenę sukni ślubnej również ma wpływ wiek, ponieważ najdroższe kreacje nosiły panie w wieku 25-30 lat, które mieszkają w miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców. Kobiety po trzydziestym pierwszym roku życia, mieszkanki miejscowości z liczbą 50-100 tys. mieszkańców wydały na suknie zdecydowanie mniejsze kwoty.

Przypuszczalnie może być to spowodowane tym, że wraz z wiekiem rosną zarobki oraz wymagania co do jakości pożądanych usług, jak i wkład własny w koszty wesela. Osoby będące w wieku od 31 lat stanowią najbardziej oszczędną grupę – podsumowuje Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl. 

Organizując wesele, nie można zapomnieć o oprawie muzycznej, której średni koszt to 2-4 tys. złotych. Płyta z filmem i zdjęciami to kolejny niezbędny element. Usługi profesjonalnego kamerzysty lub fotografa ślubnego to wydatek rzędu 2-4 tys. złotych.

Zwrot poniesionych kosztów


Najdroższe wesela organizują mieszkańcy w województwach mazowieckim i małopolskim, najmniej wydają natomiast pary z zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Państwo młodzi zawsze liczą na to, że wraz z kopertami zwrócą się wszelkie koszty, jakie ponieśli w związku z organizacją wesela. Niestety aż 66% ankietowanych przyznaje, że pieniądze otrzymane w kopertach tylko częściowo te wydatki pokryły.

Najczęściej zwracają się wesela, których budżet wyniósł nie więcej niż 20 tys. zł. W województwie małopolskim zamortyzowało się aż 25% takich uroczystości.Szukaj
ąc oszczędności
Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. zł. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu – komentuje Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.

Na szczęście, aby ten dzień był udany nie trzeba wcale wydawać 60 tys. zł, ponieważ na wielu elementach można zaoszczędzić. Wybierając miejsce uroczystości warto zastanowić się nad jakimś mniej popularnym, zdecydować się na nieco tańszy zespół bądź zrezygnować z filmu na rzecz lepszych i tańszych zdjęć.

Co ciekawe na ceny uroczystości weselnych ma wpływ również temperatura, choć te różnice są ją co raz mniejsze.

W 2015 roku śluby stały się mniej zależne od sezonu, w przeciwieństwie do roku 2014, gdzie wyraźnie było widać różnice w cenach ślubów między okresem letnim a zimowych. Prawdopodobnie jest to spowodowane dostrzeżeniem urokliwego charakteru przełomu roku przez usługodawców jak i pary młode. – wyjaśnia Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.

Co raz popularniejsze staje się również zastępowanie hucznych wesel obiadami dla najbliższej rodziny i przyjaciół, co zdecydowanie jest chyba największą oszczędnością. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że większa liczba gości wcale nie idzie w parze ze zwrotem kosztów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz